KOLONOSKOPIA
CO TO JEST I NA CZYM POLEGA?
Jest to podstawowe badanie obrazowe, polegające na wprowadzeniu do jelita grubego przez odbyt endoskopu (zwanego też kolonoskopem), czyli elastycznego przewodu o stosunkowo małej średnicy, zakończonego kamerą oraz źródłem światła. Jednocześnie, wtłaczane jest powietrze, aby rozszerzyć ściany jelita grubego oraz woda, która dodatkowo pozwala przemyć wnętrze jelita w celu poprawy widoczności badanej powierzchni. Jest to badanie nowoczesne, ale przede wszystkim, całkowicie bezpieczne dla pacjenta.
W JAKIM CELU JEST WYKONYWANA?

Powodem do kolonoskopii może być również ból brzucha o niewiadomej przyczynie, krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, podejrzenie raka jelita grubego, problemy z wypróżnianiem (m. in. biegunka, zaparcia), choroby jelita grubego czy też niedokrwistość o niejasnej etiologii.
GASTROSKOPIA
CO TO JEST I NA CZYM POLEGA?
Jest to niezwykle ważne, niezastąpione i najskuteczniejsze badanie diagnostyczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonywane jest przy pomocy endoskopu (zwanego gastroskopem) czyli elastycznego przewodu o stosunkowo małej średnicy, zakończonego kamerą oraz źródłem światła wprowadzanego przez usta do przełyku, a następnie do żołądka i dwunastnicy.
Samo badanie nie jest bolesne, natomiast najmniej przyjemnym momentem podczas gastroskopii jest przełknięcie endoskopu. Aby ułatwić to naszym pacjentom, stosujemy miejscowe środki znieczulające w celu zmniejszenia odruchu wymiotnego. Po zakończeniu badania może przejściowo wystąpić ból gardła lub brzucha, odbijanie, chrypka.
W JAKIM CELU JEST WYKONYWANA?

Wskazaniem do gastroskopii jest podejrzenie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, które mogą objawiać się m. in.: zgagą oraz objawami refluksu żołądkowo-przełykowego, żylakami przełyku, nudnościami, wymiotami, bólami w nadbrzuszu, odbijaniem, zmniejszeniem masy ciała, trudnościami lub bólem podczas przełykania, niedokrwistością oraz krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Możemy w ten sposób konkretnie rozpoznać chorobę, ocenić jej stopień oraz podjąć dalsze decyzje terapeutyczne.
Gastroskopia jest zalecanym badaniem profilaktycznym pow. 45 roku życia.
Kadra
- lek. Bolesław Jasiński – spec. gastroenterologii i chorób wewn.
- dr n. med. Dariusz Gil – spec. gastroenterologii i chorób. wewn.
- dr n. med. Aleksander Michalski – spec. gastroenterologii i chorób wewn.
- dr n. med. Dorota Obrębska – spec. gastroenterologii i chorób wewn.