GASTROLOGIA
Czym zajmuje się lekarz gastrolog?
Specjalista gastrolog, znany inaczej jako gastroenterolog, to lekarz zajmujący się układem pokarmowym i chorobami z nim związanymi. W naszej poradni udzielane są świadczenia z zakresu profilaktyki, diagnostyki i leczenia schorzeń układu pokarmowego tj. choroby żołądka, jelit, przełyku, wątroby, dróg żółciowych oraz trzustki.
Badania i zabiegi:

- USG jamy brzusznej
- gastroskopia
- kolonoskopia
- polipektomia
- rektoskopia
GASTROSKOPIA – czyli wziernikowanie: przełyku, żołądka i dwunastnicy.
1. Zakres przeprowadzanych badań:
- Gastroskopia diagnostyczna
- Gastroskopia diagnostyczna z wykonaniem testu urazowego (diagnostyka zakażenia Helicobacter pylori)
- Gastroskopia diagnostyczna z biopsją
2. Przygotowanie do zabiegu:
Pacjent powinien być na czczo lub nie jeść i nie pić przez 8 godzin przed badaniem.
KOLONOSKOPIA – jest badaniem endoskopowym jelita grubego. W przypadku wielu chorób to jest najlepsza droga do postawienia diagnozy. Kolonoskop jest na tyle długi że pozwala zbadać jelito grube na całej jego długości.
Preparatem FORTRANS
- W przeddzień badania tylko na obiad zupa a następnie zgodnie z instrukcją, przygotować 4 litry roztworu preparatu FORTRANS (rozpuścić każdą z 4 torebek w 1 litrze niegazowanej, ciepłej wody). Przygotowany roztwór należy wypić w następujący sposób:
– połowę wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie
– połowę w dniu badania (zaleca się wypić ostatnią szklankę roztworu na 3-4 godziny przed badaniem). - Od chwili wypicia roztworu FORTRANS nie należy niczego jeść. Można pić dowolne napoje (oprócz kawy i soków przecierowych).
- Ze względu na biegunkę występującą w czasie przyjmowania preparatu FORTRANS („oczyszczenie jelita”) wskazane jest, aby w tym czasie przebywać w domu.
Preparatem Fleet Phospho-soda
- W dniu poprzedzającym badanie o godzinie 19.00 rozpuscić zawartość jednej buteleczki Fleet Phospho-soda w 1/2 szklanki zimnej wody lub soku i wypic powoli. Popić co najmniej 1 litrem zimnej wody.
- W dniu badania o godzinie 7.00 należy wypić następna dawke Fleet Phospho-soda (zawartość jednej buteleczki) rozpuszczoną w 1/2 szklanki zimnej wody lub soku. Popić conajmniej 1 litrem zimnej wody.
- Na dwie godziny przed badaniem wykonać wlewkę doodbytniczą ENEMA (preparat dostępny bez recepty).
- Na badanie należy się zgłosić się na 30 min. przed planowanym badaniem.
- Na badanie należy się zgłosić z osobą towarzyszącą. Po badaniu nie należy prowadzić samochodu. Pierwszy posiłek po badaniu powinien być niezbyt obfity i lekkostrawny.
- Czasami po badaniu mogą wystąpić następujące objawy: biegunka z niewielką domieszką krwi, stany gorączkowe, pobolewanie brzucha. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości należy zgłosić się do lekarza, który poda odpowiednie leki
Kogo leczymy?
- dorosłych
Kadra
- dr n. med. Gil Dariusz – specjalista gastroenterolog
- dr n. med. Michalski Aleksander – specjalista gastroenterolog
- dr n. med. Obrębska Dorota – specjalista gastroenterolog
- lek. Jasiński Bolesław – specjalista gastroenterolog